Deset najboljih antioksidansa
Svako tijelo u sebi sadrži antioksidanse i slobodne radikale. Neki antioksidansi su sastavni dio našeg tijela, a druge trebamo unijeti u organizam jedući hranu bogatu antioksidansima. Naša tijela proizvode slobodne radikale kao nuspojave staničnih reakcija.
Na primjer, jetra proizvodi i koristi slobodne radikale za detoksifikaciju tijela, dok bijele krvne stanice šalju slobodne radikale da unište bakterije, viruse i oštećene stanice. Kada se određene vrste molekula kisika mogu slobodno kretati u tijelu, uzrokuju ono što je poznato kao oksidacijsko oštećenje, to jest stvaranje slobodnih radikala. Kada su razine antioksidansa u tijelu niže od razina slobodnih radikala zbog loše prehrane, izloženosti otrovima ili drugim čimbenicima oksidacija pogađa tijelo. Rezultat? Ubrzano starenje, oštećene ili mutirane stanice, razoreno tkivo, aktivacija štetnih gena unutar DNK i preopterećen imunološki sustav.
Ubrzan stil života postavlja čvrste temelje za oslobađanje slobodnih radikala. Budući da su mnogi od vas izloženi takvim visokim razinama oksidativnog stresa još od mladosti, trebate antioksidanse, što znači da trebate konzumirati hranu bogatu antioksidansima.
Što su antioksidansi?
Antioksidansi unutar tijela uklanjaju potencijalno štetne oksidacijske tvari. Istraživanja pokazuju da, kada je riječ o dugovječnosti i cjelokupnom zdravlju, neke od prednosti konzumiranja namirnica bogatih antioksidansima uključuju:
- Sporije znakove starenja (koža, oči, zglobovi, srce i mozak)
- Zdraviju, mladenačku, sjajnu kožu
- Smanjen rizik od razvoja raka
- Potporu detoksikaciji
- Dulji životni vijek
- Zaštitu od srčanih bolesti i moždanog udara
- Manje rizika za nastanak kognitivnih problema, kao što je demencija
- Smanjen rizik od gubitka vida ili poremećaja poput makularne degeneracije i katarakta
- Antioksidansi se također dodaju u hranu da bi se spriječilo oksidiranje i kvarenje
Zašto su nam potrebni antioksidansi i što čine organizmu?
Hrana bogata antioksidansima, razni začini i čajevi smanjuju djelovanje slobodnih radikala koji imaju važnu ulogu u stvaranju bolesti. Vodeći zdravstveni problemi s kojima se danas suočavamo, uključujući stanja poput bolesti srca, raka i demencije, povezani su s povećanom razinom oksidativnih oštećenja i pojavom upale.
Jednostavno rečeno oksidacija je kemijska reakcija kojom se proizvode slobodni radikali što dovodi do kemijskih reakcija koje oštećuju stanice. Izvori antioksidansa u prehrani pomažu u suzbijanju štetnih posljedica od izloženosti suncu, loše prehrane, pušenja ili dugotrajnog korištenja lijekova, trovanja, čak i velike izloženosti stresu.
U procesu borbe protiv oštećenja uzrokavanih slobodnim radikalima antioksidanti štite zdrave stanice dok zaustavljaju rast malignih ili kancerogenih stanica.
Deset namirnica bogatih antioksidansima
Antioksidanse je lakše uvrstiti u vašu prehranu nego što mislite. Ovo su najbolje namirnice s detoksikacijskim učinkom:
- Goji bobice
- Divlje borovnice
- Tamna čokolada
- Orasi
- Artičoke (kuhane)
- Bazga
- Grah
- Brusnice
- Kupine
- Korijander
Ostale namirnice bogate antioksidansima, koje nisu gore navedene, uključuju zdravu hranu kao što je rajčica, mrkva, sjemenke bundeve, slatki krumpir, šipak, jagode, kelj, brokula, grožđe ili crno vino, losos. Pokušajte konzumirati najmanje tri obroka dnevno bogatih ovim visokim antioksidansima za optimalno zdravlje.
Deset začina za detoks organizma
Određene biljke, začini i esencijalna ulja dobivena iz hranjivih gustih biljaka također obiliju jakim antioksidativnim spojevima. Donosimo popis biljaka koje možete dodati svojoj prehrani i povećati zaštitu od bolesti. Mnoga od ovih bilja / začina su dostupni u koncentriranom obliku eteričnih ulja.
- Klinčić
- Cimet
- Origano
- Kurkuma
- Kakao
- Kim
- Peršin (sušeno)
- Bosiljak
- Đumbir
- Timijan
Ostale biljke bogate antioksidansima uključuju češnjak, papriku i zeleni čaj. Cilj je konzumirati dva do tri obroka koji uključuju te biljke ili popiti 3 šalice čaja svaki dan.
Deset dodataka prehrani za detoksikaciju
Još uvijek postoje rasprave o tome pomažu li antioksidansi pri sprečavanju ili liječenju bolesti ako se konzumiraju u koncentriranim dozama. Neka su istraživanja pokazala da su antioksidansi poput luteina i glutationa korisni ako se uzimaju u obliku dodataka u sprječavanju gubitka vida, problema sa zglobovima ili dijabetesa. No dodatci poput vitamina A ili C mogu biti štetni u velikim kličinama. Ako ste općenito zdravi i jedete raznovrsnu hranu, nećete imati puno koristi od dodataka.
Međutim ako vam je ugroženo zdravlje, vaš bi vam liječnik mogao preporučiti jedan od dodataka prehrani za detoksikaciju organizma:
1.Glutation
Glutation se smatra najvažnijim antioksidansom jer se nalazi unutar stanica i potiče aktivnost drugih antioksidansa i vitamina. Glutation je peptid koji se sastoji od tri ključne aminokiseline koje imaju vitalne uloge u tijelu uključujući primijenu proteina, stvaranje enzima, detoksikaciju, probavu masti i uništavanje stanica raka.
2.Kvercetin
Kvercetin se dobiva iz prirodnih izvora hrane poput bobičastog voća i lisnatog bilja. Većina ljudi nije imala nuspojave kad je jela hranu s visokom razinom kvercetina ili uzimala dodatke prehrani.
Količina do 500 miligrama dva puta dnevno tijekom 12 tjedana je vrlo sigurna za pomoć kod niza zdravstvenih tegoba uključujući bolesti srca i krvnih žila, alergije, infekcije, kronični umor i simptome povezane s autoimunim poremećajima poput artritisa.
3. Lutein
Lutein je dobar za oči, kožu, arterije, srce i imunološki sustav. Lutein iz hrane učinkovitiji je i sigurniji od dodataka prehrani. Istraživanja su pokazala da su ljudi, koji su konzumirali lutein, imali nižu stopu obolijevanja od raka dojke, debelog crijeva te cervikalnih i plućnih karcinoma.
4. Vitamin C
Poznat po jačanju imuniteta vitamin C pomaže u zaštiti od prehlade, gripe i raka, a poboljšava izgled kože i vid.
5.Resveratrol
Resveratrol je aktivni sastojak koji se nalazi u kakaou crvenom grožđu i tamnim bobicama, kao što su borovnice, dud i morske trave. To je polifonijski bioflavonoidni antioksidans koji proizvode ove biljke kao odgovor na stres i gljivične infekcije, a pomaže u zaštiti srca i arterija.
6. Astaksantin
Astaksantin se nalazi u divljem lososu, a povećava razinu energije, štiti zglobove i sprječava simptome ADHD-a.
7. Selen
Selen je mineral u tragovima koji se prirodno nalazi u tlu i određenoj hrani, a ima i malih količina u vodi. Poboljšava rad nadbubrežne žlijezde i štitnjače. Isto tako pomaže u borbi protiv virusa te brani organizam od bolesti srca i usporava simptome povezane s drugim ozbiljnim stanjima poput astme.
8. Esencijalno ulje lavande
Ulje lavande smanjuje upalu i pomaže tijelu na mnogo načina. Potiče proizvodnju važnih antioksidacijskih enzima naročito glutationa, katalaze i superoksid dismutaze.
9. Klorofil
Klorofil je vrlo koristan za detoksikaciju i povezan s prirodnom prevencijom raka jer blokira kancerogene učinke unutar tijela i štiti DNA od oštećenja uzrokovanih otrovima ili stresom. Nalazi se u spirulini, lisnatom zelenom povrću, određenim zelenim sokovima u prahu i plavo-zelenim algama
10. Esencijalno ulje tamjana
Dokazano je da je ulje tamjana odličan tretman za različite oblike raka uključujući karcinom dojke, mozga, debelog crijeva i prostate. Tamjan pomaže u regulaciji stanične epigenetske funkcije koja potiče iscjelivanje. Utrljajte ulje tamjana u kožu (područje vrata) tri puta dnevno i popijte tri kapi s malo vode tri puta dnevno i zaštitite svoj organizam na prirodan način.
Antioksidansi i njihov učinak na organizam
1. Usporavaju starenje
Kao što smo već rekli, antioksidansi se suprotstavljaju slobodnim radikalima. Slobodni radikali su odgovorni za mnoge zdravstvene probleme i imaju veze s bolestima kao što su rak i prerano starenje kože ili očiju. Vitamin A i C su povezani sa smanjenjem bora i suhoće kože. Vitamin C obnavlja kožu i pruža joj elastičnost i sjaj. Nedostatak vitamina A je povezan sa suhom kožom i zadebljanjem folikula kože. Konzumiranjem antioksidansa spriječit ćete preuranjeno starenje kože i očiju.
2. Štite vid i oči
Dokazano je da vitamina C, vitamina E i beta-karoten pozitivno utječu na sprječavanje makularne degeneracije, odnosno gubitak vida /sljepoće povezan sa starenjem. Mnoge namirnice koje sadrže ove vitamine opskrbljuju organizam i antioksidansima luteinom i zeaksantinom, a nalaze se u voću i povrću, posebice lisnatom zelenom bilju i narančastom ili žutom voću.
Vjeruje se da se ti antioksidanti lako prenose po tijelu, osobito u osjetljive dijelove očiju: makule i leće. Postoji više od 600 različitih vrsta karotenoida koji se nalaze u prirodi, ali samo oko 20 dolaze do oka. Od tih 20, lutein i zeaksantin su jedini koji se pohranjuju u velikim količinama u makularni dio oka, a upravo se taj dio tijekom starenja prvi ošteti. Špinat, kelj, bobice, brokule, pa čak i žumanjci štite oko i vid u starijoj dobi.
3. Sprječavaju moždani udar i razvoj bolesti srca
Budući da antioksidanti pomažu u sprječavanju oštećenja tkiva i stanica uzrokovanih slobodnim radikalima, štite nas od razvoja srčanih bolesti i moždanog udara. Vitamin C izuzetno je učinkovit u sprječavanju pojave bolesti srca i krvožilnog sustava te moždanog udara.
Odjel za preventivnu medicinu i javno zdravlje Sveučilišta u Navarri navodi: “Voće i povrće je izvor prirodnih antioksidansa i općenito je poznato da su antioksidansi u tim namirnicama ključni za zdravlje. ”
4. Smanjuju rizik od pojave raka
Istraživanja su pokazala da visoki unos vitamina A i C te drugih antioksidansa pomaže pri sprečavanju i liječenju raka zahvaljujući sposobnosti kontrole zloćudnih stanica u tijelu i zaustavljanju staničnog ciklusa te uništenju stanica raka. Retinoična kiselina dobivena iz vitamina A, jedna je od kemikalija koja igra važnu ulogu u razvoju i diferencijaciji stanica, kao i na liječenju raka.
5. Smanjuju rizik od nastanka kognitivnih bolesti kao što su demencija ili Alzheimerova bolest
Smatra se da oksidativni stres igra važnu ulogu u patogenezi neurodegenerativnih bolesti, ali prehrana bogata nutrijentima smanjuje rizik od njihove pojave. Journal of the American Medical Association of Neurology izvještava da veći unos hrane bogate antioksidansima, kao što su vitamin C i vitamin E, mogu dugoročno smanjiti rizik od demencije i Alzheimerove bolesti.
Postoje li ikakve mjere opreza ili nuspojave konzumiranja antioksidansa?
Baš kao i druge dodatke, nije sigurno konzumirati ni velike količine antioksidansa u obliku dodataka prehrani. Pretjerano konzumiranje antioksidansa može dovesti do disbalansa u tijelu i do nemogućnosti organizma da potakne samoizlječenje. Stoga uvijek pažljivo pratite upute i obavijestite svog liječnika ako niste sigurni jesu li određeni antioksidansi za vas.
Nastojte smanjiti slobodne radikale u vašem tijelu na sljedeće načine:
- izbjegavanjem onečišćenih tvari u vodi
- smanjenjem kemijskoj izloženosti pri uporabi kozmetičkih proizvoda
- ograničavajući unos prerađene i rafinirane hrane
- ograničavajući unos pesticida i herbicida
- ograničavajući unos antibiotika i hormona
- izbjegavajući prekomjernu uporabu lijekova
- smanjenjem stresa
- laganim vježbanjem
- koristeći prirodna, hladna ulja
Završna misao
Antioksidansi sprječavaju oksidaciju u tijelu koja nastaje otpuštanjem slobodnih radikala koji su vezani za stres.
Većinu antioksidansa dobivamo iz prehrane, a oni pomažu kod ubrzanog starenja, oštećenih ili mutiranih stanica, oštećenog tkiva unutar kože ili očiju, aktivaciji štetnih gena unutar DNA i slabog imuniteta.
Hrana bogata antioksidansima uključuje lisnato zeleno povrće, artičoke, kakao, divlje plodove, zeleni čaj, cimet, češanj, spirulinu, kvercetin ili luteinske dodatke i eterična ulja.